aynayap

At Yarışı


  KAYA EKÜRİSİ röportajı 2-

  Paylaş

  yavuzhan

  Mesaj Sayısı : 7
  Kayıt tarihi : 20/04/09

  KAYA EKÜRİSİ röportajı 2-

  Mesaj  yavuzhan Bir Cuma Nis. 24, 2009 12:31 pm

  50 milyara tay aldı 60 katını kazandı
  Hipodromun en ilginç simalarından biri de Remazan Kaya... Ünlü jokey kardeşleri ve 300 atı var. Arap atçılığının imparatoru konumuna
  yükselen Kaya, yarışçılığa adım atan İbrahim Tatlıses’in de akıl hocası
  Oöyle bir at sahibi ki, bütün yarışseverlerin ve at sahiplerinin dilinde... 3 annesi, tam 18 kardeşi var. Jokey kardeşleri Selim Kaya ile Mehmet Kaya’nın başarıları göz kamaştırıyor.
  Sahibi olduğu 300 atla başarıdan başarıya koşuyor. Özellikle Arap atları deyince akla ilk gelen isim Remazan Kaya oluyor artık. Bunca başarıya bakıp da yaşını, başını almış birisi sanmayın Remazan Kaya’yı. 36 yaşında henüz. Hele bir de atı var ki, tüm Türkiye’nin dilinde. Kafkaslı’dan söz ediyoruz. 2004 yılında arızalıdır diye 51 milyara aldığı tay şu ana kadar Remazan Kaya’ya tam 3 trilyon kazandırmış. Babası da Caş isimli şampiyon olan Kafkaslı, henüz sadece iki yıllık yarış hayatı bulunmasına rağmen gelmiş geçmiş tüm safkanlardan daha fazla kazanmış durumda. Bu rakam da Kafkaslı’nın ne kadar büyük bir isim olduğunu göstermeye yetip de artıyor bile.
  Urfa’da yetişti
  Remazan Kaya’nın özellikleri bununla da bitmek bilmiyor. Öyle iyi bir at yetiştiricisi ki, hemşehrisi, Urfalı ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses de kendisinden etkilenmiş ve 260 milyara Özhan isimli bir tay almış. Şimdi Kaya hem kendi atlarıyla, hem de Tatlıses’in atlarıyla ilgileniyor. Hepsini ve daha fazlasını, Remazan Kaya ile yaptığımız ve iki gün boyunca yayınlayacağımız röportajda bulacaksınız...


  Arap atçılığı denince bundan 10 yıl önce ilk akla gelen eküriler Gülerceler ve Karacalar’dı. Ancak bu zaman zarfında çok şey değişti. Gülerceler ve Karacalar halen önemlerini korumalarına rağmen siz Kaya ekürisi olarak onların arasına katıldınız ve hatta bir adım da öne geçtiniz. Bunun sırrı nedir? Nasıl başardınız bunu anlatır mısınız?
  Önce birlik ve beraberlik olması gerekir. Birlik ve beraberlik olmadı mı, ilerleme olmaz. Kardeşlerim jokey, kardeşlerimin bazıları at sahibi. Biz bütün kardeşlerimle birlik beraberlik yürüttük ve ondan dolayı başarılı olduk. Şans da güldü bize. Allah yürü dediği zaman oluyor.
  Börühan meselesi

  Bu sıradan biraz röportaj değil. Bunun için herşeyi soracağım. Kaya Ekürisi olarak iki şeyden dolayı yıllarca suçlandınız. Bunlardan birisi gizli eküri koşmanızdı. Yani bir yarışta bir çok atınız vardı ancak bunların kimi sizin üzerinize kimi ise kardeşleriniz üzerine koştuğu için yarışseverler hepsini ayrı ayrı yazmak zorunda kalıyordu, ya da yazmadığı at gelince altılısı yatıyordu. Bunun yanı sıra size bir zamanlar Gülerceler’den Börühan ve Yavuzca isimli iki at aldınız. her ikisi de sizden önce çok parlak kariyere sahip değilken, sizden sonra bir anda değiştiler ve şampiyon safkan oldular. Bu da sizin elinizde sihirli bir değnek mi var, yoksa kimsenin tespit edemediği doping maddeleri mi kullanıyorsunuz sorularının sorulmasına neden oldu. İste bu soruyla size bütün bunları cevaplama fırsatı...
  Öncelikle eküriyi söyleyim. Biz ailece kalabalığız. Ancak at sahibi belgesi olan beş kişi var bizde. Böyle olunca belgesi olmayanlar da ne yapıyor ya benim üzerime koşuyor, ya da ötekilerin üzerine. Ancak kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz yine koşuyu kazanmaya bakar bizde. Onun dışında bazı zaman eküri yapıyoruz ama bizim at sayısı çok. Bir yarışta 8 tane eküri koştuğumuz olmuştu hatırlarsınız. Şimdi 8 at eküri koştuğu zaman yarışın bir cazibesi yok. O zaman biz de dedik kimin kaç atı varsa o kendi ekürisini kursun. Dedik Remazan’ın kaç atı varsa o eküri olsun, Abdal’ın, Mustafa’nın, Ali, Kadriye’nin onlar da öyle olsun. Seyircilerin de tepkisi ondan kaynaklanmıştır.
  Yavuzca ve Börühan’a gelince ise; Yavuzca kötü bir at değildi, Börühan da iyi bir at. Yavuzca’nın babası Özgün - annesi Neame 39, Börühan’ın ise Tulrah - 55 Kemiyetülırak. Şimdi bu iki kan hattı da çok kuvvetli kan hatları. Aldığımızda bunların ufak tefek problemleri vardı. Şimdi sizin diziniz ağrıdığı zaman ne kadar pehlivan da olsanız gücünüzü yansıtamazsınız. Yahut baldırlarınız ağrıdı, etki yapmaz mı? Yapar. Ancak biz bunları düzeltmede daha yetenekliyiz. Bir veteriner gibi değil de, biz de bazı bilgilere sahibiz. Ufak tefek problemleri vardı, onları giderdiğim zaman, o altını toprağın içinden çıkarttım, yıkadım, altın yine altındır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kardeşim Selim Kaya Türkiye’nin şampiyonu

  Atlarınıza genelde kardeşlerinizi bindiriyorsunuz. Selim Kaya, Mehmet Kaya ve Ömer Kaya öncelikli tercihleriniz oluyor. Bu bir dayanışma mı, yoksa diğer jokeyleri begenmiyor musunuz?
  Şimdi benim veyahut benim yeğenim olduğu yerde kalkıp başkasını bindirmek hoş olmaz. Onların kilosu tutmadığı zaman ya da herhangi bir şeyleri uymadığı zaman Halis Karataş’ı da bindiririm, Süleyman Akdı’yı da bindiririm, Sadettin Boyraz’ı da bindiririm. Bunun hiçbir sakıncası yok.

  Peki, sizce Selim Kaya mı daha büyük jokey Halis Karataş mı?
  Kardeşim diye söylemiyim, ben bunu söylesem diyecekler ki kardeşi diye söylüyor. Ancak yine de kardeşim Selim Kaya diyebilirim. Onun sadece kilo problemi var, bunun dışında Türkiye’nin şampiyonu diyebilirim.

   Forum Saati C.tesi Ara. 15, 2018 9:02 pm