aynayap

At Yarışı


  KAYA EKÜRİSİ röportajı 3-

  Paylaş
  avatar
  yavuzhan

  Mesaj Sayısı : 7
  Kayıt tarihi : 20/04/09

  KAYA EKÜRİSİ röportajı 3-

  Mesaj  yavuzhan Bir Cuma Nis. 24, 2009 12:31 pm

  Tatlıses’in atına ben bakıyorum
  Ünlü türkücünün akıl hocası Remazan Kaya, Katar’dan aldığı şampiyon aygır Darrad’ı Türkiye’ye sokmasına Tarım Bakanlığı’nın engel olduğunu söyledi
  ARAP atı yetiştiriciliğinde bir numaraya yükselen Remazan Kaya, uluslararası alanda ise henüz o kadar iddialı değil. Yılın tek günü yapılan ünlü Malazgirt Uluslararası Koşusu’nda yabancı Arap atlarının üstünlüğünü hatırlattığımız Remazan Kaya, bu konuda dertli. Yabancı atların kan hattının Türkiye’dekilerden yüksek olduğunu itiraf eden Kaya, kendisinin bunu gidermek için Katar’dan yüksek kan hatlı Darrad isimli bir aygır satın aldığını ancak yaklaşık üç aydır bu aygırı bir türlü Türkiye’ye sokamadığını söylüyor. İşte herkesin peşinden koştuğu Remazan Kaya ile yaptığımız röportajın ikinci bölümü...
  Bu sene Malazgirt koşusunda iddialı mısınız?
  Bunun söylemek mümkün değil. Çünkü yabancılarda Amer isimli bir aygırın kan hattı var ve bu kan hattıyla bizi her zaman geçiyorlar.
  Yani bizim bu sene de mi şansımız olmaz diyorsunuz?
  Olamaz çünkü bu sene Malazgirt’in ödülü daha da yükseltildi. Bu da daha kaliteli safkanların geleceği anlamına gelir. Bizim kan hattımız onlardan aşağıda. Bakın ben at merakım olduğu için yurtdışındaki haraları da geziyorum. Bu sırada Katar’dan Türkiye’de yarış kazanan Dahess’in, Nizam’ın kardeşi Darrad’ı aldım. Türkiye’ye getireceğim ancak beni 3 aydır uğraştırıyorlar. Oysaki bu atın kardeşleri 5 senedir üst üste kazanıyorlar. Onlar her sene 200 milyarı cebe koyup gidiyorlar.
  Sizi kim engelliyor?
  Tarım Bakanı. Yokuş yapıyorlar. Atın sperması isteniyor. Yahu çekim yapılmayan bir atın sperması olur mu? Ben sadece bu atı aldım ki, babalık yapacam. Zararı ben yapıcam, parayı ben veriyorum. Aygır olarak yavru çoklattıracağım. O yavrular Türkiye’de koşmalı. Bir kan değişimi olması gerekir.
  Malazgirt’te kazanamayız
  Peki bu sene Malazgirt’e katılmayacak mısınız?
  Kısmet olursa Kafkaslı, Saltukhan, Yelgeçen, Zigana ve Tekkaya’yı eküri olarak koşacağız Malazgirt koşusunda. Ama o zamana kadar ne olur bilemem. Ancak o kan hattı gelirse yurtdışından, biz yine onları geçemeyiz. Benim kendi görüşüm tabi bu.
  Türkiye’ye getirmek istediğiniz Darrad’ın kariyeri nasıl bu arada?
  Valla koştuğu toplam 25 yarışta 8 birinci, 13 ikinci, 3 üçüncü ve 1 dördüncü. Yani kısacası hiç tabeladan düşmemiş bir safkan. 10 yaşında bir at.
  Ünlülerin atlarıyla da ilgilendiğinizi biliyorum. İsmail Türüt’ün Delfina’sını biliyoruz. İbrahim Tatlıses’in Kıskançkız’ı var mesela...
  Kıskançkız’ı kendisine hediye ettik. Ama ufak arızaları oluyor hep. Tatlıses’e haradan 260 milyara Özhan isimli bir tay aldık şimdi. İnşallah o iki hafta sonra koşacak. İsmail Bey de bizim eskiden beri tanıdığımız bir isim. Eimizden geldiğince destek oluyoruz.
  Tek kelimeyle Arap atçılığının bir numarası benim der misiniz?
  Diyemem. 3 senedir ne Cumhuriyet Koşusu’nu kazandık, ne de Malazgirt Koşusu’nu. Kazanan kişi Türkiye’nin bir numarasıyım diyebilir. Bu sene Malazgirt’i de 600 milyar ödüllü yapmışlar. Benim yurtdışından aldığım Darrad’ın sahibi Katar’ın cumhurbaşkanıdır. Ben parasını ödedim masrafını ödüyorum ama hâlâ getiremiyorum. Bizi evraklardan dolayı tiksindiriyorlar. Çekimler de ikinci aydan, altıncı aya kadar devam eder. Bu gidişle iki ay içinde de zor geleceğine göre. Atımızın bu sene aşım zamanı geçmiş olacak.
  Peki sadece kendi atlarınıza mı çekeceksiniz, yoksa çekime açacak mısınız?
  Açacağım. Kim getirirse çekicem. Uygun bir fiyata düşünürüz. Yeterki atçı kazansın. Biz bugün varız, yarın yokuz. Onu getirdiğimiz zaman dört sene sonra yavrusu koşacak.
  Atı ne kadara aldınız?
  Buranın parasıyla 20 milyara aldım. Gelirse uçak için de 25 milyar vereceğim. Parasının dışında böyle bir kan hattının Türkiye’ye gelmesi çok iyi olacak ancak ne hikmetse kaç aydır bizi yokuşa sürüyorlar.
  Elimizdeki Thunder Tiki’den iyi midir bu aygır?
  Thunder Tiki de ne? Onu orada aygır yapmıyorlar. Bunun babası Amer, orada 23 milyara aşım yapıyor.
  Peki size, Kaya ailesine döndüğümüzde... Kaç at, kaç at sahibi ve kaç jokey var?
  Atımız 30 tane var. Jokeyler rahmetli Ali, daha sonra Selim, Beşir, Hasan, Ömer, Mehmet ve Hüseyin var. Bunlardan Hüseyin hariç hepsi kardeşimdir. Babam üç evlidir. Üç eşi var. Ondan dolayı 18 kardeşiz.
  18 kardeşin de atı yok değil mi?
  Var, hepsinin var. Hepsinin 20 - 30 tane var.
  Ama en çok sizin var galiba...
  Tabi. Ben en büyükleriyim çünkü.
  Kaç yaşındasınız?..
  Ben 1970 doğumluyum. Şu an 36 yaşındayım.
  Haksız uygulamalar var
  Bize biraz da at sevgisinden bahseder misiniz? Sizler için atlar kazanç kapısı mıdır? Yoksa işin içinde sevgi de var mı?
  Önce sevgidir. Bu işin ne kadar sevgisi var, o kadar acısı da var. Mesela 3 yıl önce İzbırakan isimli atı 220 milyara aldım. Şimdi yarış hayatı bitti. Çünkü ahır sıkıntılarından dolayı atlara eleme formülü getirdiler. Son 20 yarışında 1 birincilik artı 1 dördüncülük veya 3 ikincilik veya 4 üçüncülük almayan atların yarış hayatına son veriliyor. Benim atımın hayatı sona erdirildi bu şartları sağlayamadığı için. Bu at Antepli’nin tam kardeşidir. 4 sene daha koşabilirdi. Bunun gibi 300 at var diskalifiye edilen. Eskiden kıstas 25 yarıştı. Şimdi 20’ye indirdiler. Çok dertliyiz. 220 milyara yarış atı alıyorum, atın yarış hayatını bitiriyorlar.
  Peki bunu yeni yönetime söylediniz mi?
  Valla asli üye bir arkadaşa söyledim. Onlar kıstası 15 yarışa indirmeyi düşünüyorlarmış. Bu yanlış. Ahır sıkıntınız varsa performansı düşük atlara ahır vermezsiniz olur biter. Yarış hayatını bitiremezsiniz.
  Başarılar diliyor, bu güzel röportaj için teşekkür ediyoruz.
  Ben de size çok teşekkür ediyorum.

   Forum Saati Perş. Ocak 24, 2019 8:38 am